- mleko owsiane inka

Roślinne zamienniki mleka, warto spróbować?

Każdy kotek w książce dla dzieci dostaje mleko, wiele osób z dzieciństwa pamięta kubek mleka wypijany przed snem, bądź zupę mleczną na śniadanie. Tak jak koty, z przyczyn zdrowotnych, mleka pić nie powinny, coraz więcej osób dorosłych cierpi na nietolerancje na laktozę, co uniemożliwia im cieszenie się np. kawą z mlekiem. Ostatnio jesteśmy także coraz bardziej świadomi problemów naszej planety, oraz uwrażliwiamy się na dobro zwierząt. Prowadzi nas to do coraz bardziej popularnego tematu – mleka, a właściwie napoju roślinnego.

Jak powstaje mleko roślinne?

Napoje roślinne powstają w wyniku przetworzenia wielu rodzajów nasion i roślin strączkowych, miedzy innymi z :
-nasion soi
-ryżu
-ziaren owsa
-orkiszu
-miąższu kokosa
-migdałów
-orzechów laskowych

Proces ten nie jest nazbyt skomplikowany i bardzo często możliwy także do przeprowadzenia w domu.

Jak wybrać dobry napój roślinny?

Decydując się na zakup napoju roślinnego powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład. Najkorzystniej jest wybierać produkty nie zawierające cukru, wzbogacone za to o witaminy. Przykładem takiego produktu może być mleko owsiane inka najpopularniejsze. Jest to szczególnie ważne w diecie wegańskiej, która pomimo walorów zdrowotnych może być problematyczna w dostarczeniu między innymi witamin z grupy B. Niektóre napoje roślinne, tak jak mleko roślinne inka, poza witaminami z grupy B zawierają wapń, oraz witaminę D.

Kawa z mlekiem?

Wielu kawoszy przechodząc na weganizm, boi się o smak porannej kawy pozbawionej mleka. Często ciężko jest znaleźć mleko roślinne, które do kawy nam pasuje, łatwo się spienia i po prostu smakuje. Bezpiecznym wyborem, dla osób nie wyobrażających sobie kawy bez mleka, jest na początek spróbowanie mleka owsianego. Łatwo jest je spienić, nie zmienia smaku kawy, znajdziemy je w większości kawiarni jako opcje zamiennika klasycznego mleka. Warto wspomnieć, że mleko owsiane jest często wskazywane przez baristów jako najlepsza alternatywa dla mleka krowiego.

Podsumowując, zdecydowanie warto spróbować napoju roślinnego, nie tylko jeśli mamy problemy zdrowotne, bądź zmieniamy dietę. Mleko roślinne może być zdrowym urozmaiceniem chociażby porannej kawy.